Kontakt

Välkommen att kontakta oss på Byrån mot Diskriminering. Du kan skicka e-post till info@diskriminering.se, eller fylla i kontaktformuläret nedan, så tar vi kontakt med dig. Det är alltid kostnadsfritt att vara i kontakt med Byrån mot diskriminering i Östergötland!

Vill du komma i kontakt med någon annan antidiskrimineringsbyrå i Sverige, klicka här.

Sommarstängt

Byrån håller stängt för allmänheten från och med v.27 till och med v.32. Under denna period kommer vi därför inte ha möjlighet att svara i telefon eller besvara mail. Vi är åter den 16 augusti 2021 och återkommer till dig därefter.

Vid brådskande ärenden kan du som önskar anmäla diskriminering kontakta Diskrimineringsombudsmannen på tfn. 08-120 20 700 eller besöka hemsidan www.do.se för mer information.

Kontor

Norrköping

Linköping

Kontakt

Personal

Asima Skopo

Ekonomiansvarig med ansvar för budget och ekonomiska redovisningar. Asima, tillsammans med Pranvera, är Byråns verksamhetsledare.

Ekonomiansvarig / Verksamhetsledare

011-10 71 31

asima.skopo@diskriminering.se

Pranvera Bahtiri

Byråns jurist, ansvarig för utredning och handläggning av diskrimineringsärenden. Kontakta Pranvera för råd och stöd i individärenden. Pranvera, tillsammans med Asima, är Byråns verksamhetsledare.

Jurist / Verksamhetsledare

0702-15 78 12

011-10 71 31

pranvera.bahtiri@diskriminering.se

Elias Ibrahim

Byråns jurist, ansvarig för utredning och handläggning av diskrimineringsärenden. Kontakta Elias för råd och stöd i individärenden.

Jurist

0763-11 64 64

011-10 71 32

elias.ibrahim@diskriminering.se

Ghyslaine Nindorera

Kommunikatör och volontärsamordnare. Ansvarig för information, samarbeten och presskontakt. Föräldraledig.

Kommunikatör / Volontärsamordnare

011-10 71 32

ghyslaine.nindorera@diskriminering.se

Karin Granholm

Utbildningsansvarig med ansvar för samarbeten, utbildning och föreläsningar.

Utbildningsansvarig

0702-16 34 36

011-10 71 32

karin.granholm@diskriminering.se

Miriam King

Utbildare med ansvar för utbildning och föreläsningar.

Utbildare

0702-14 07 81

011-10 71 32

miriam.king@diskriminering.se

Ellen Söderström

Projektledare för Koll på lagen - ett arvsfondsprojekt som lyfter frågor om rättigheter, diskriminering och juridik som ungdomar kan ha användning för i sin vardag.

Projektledare Koll på lagen

0760-36 40 81

011-10 71 31

ellen.soderstrom@diskriminering.se

Emma Nilsson

Utbildare för Koll på lagen - ett arvsfondsprojekt som lyfter frågor om rättigheter, diskriminering och juridik som ungdomar kan ha användning för i sin vardag.

Utbildare Koll på lagen

011-10 71 31

emma.nilsson@diskriminering.se