Byrån stämmer Stockholms stad för diskriminering

Byrån mot diskriminering i Östergötland lämnar idag en stämningsansökan mot Stockholms stad för att ha utsatt en elev för diskriminering på grund av elevens könsidentitet.

Skolan ska bedrivas på ett sådant sätt att alla barn får likvärdiga förutsättningar. Trots det visar många rapporter att transelever fortfarande är en på många sätt utsatt grupp i skolan. Inte minst på grund av att många skolor misslyckas med att vidta anpassningar och åtgärder för att säkerställa att transpersoner inte utsätts för onödig stigmatisering och utpekande.

Byrån anser i sin stämning att staden har misslyckats med sitt uppdrag att säkerställa att alla elever ges likvärdiga förutsättningar i skolan och överträtt diskrimineringslagen då de nekat en elev möjligheten att byta om i könsdefinierade omklädningsrum. Skolan har konsekvent nekat eleven detta utan att pröva olika alternativ eller lösningar som skulle kunna göra det möjligt. Skolan har inte heller visat hänsyn till elevens rättigheter eller omständigheterna i övrigt.

”Att helt åsidosätta ett barns könsidentitet, åsikt, och rättigheter på grund av fördomar och föreställningar kopplade till transpersoner är oacceptabelt. Diskriminering mot personer som har normbrytande könsidentitet eller uttryck har varit förbjudet sedan 2009 och det är vår plikt att säkerställa att överträdelser av diskrimineringsskyddet får konsekvenser och den enskilde upprättelse.”

Byråns jurist Anna Quarnström

 

Eleven som byrån representerar, har tagit stor skada av skolans agerande och den diskriminering det inneburit. Byrån går in som part i ärendet för att säkerställa att den diskriminerade får upprättelse och diskrimineringsersättning.

För frågor om ärendet kontakta anna.quarnstrom@diskriminering.se

Upptäck våra senaste nyheter

Pressmeddelande. Praktisk juridisk kunskap är en rättvisefråga! Välkommen att...

Kunskap om hur samhället fungerar är ingen självklarhet, särskilt inte juridisk kunskap samtidigt är praktisk juridisk kunskap en rättvisefråga och en viktig del för att...

13 mars, 2023

Inkludera alla kvinnor, inte bara den 8 mars utan årets alla dagar.

Idag är det internationella kvinnodagen. En viktig dag för att uppmärksamma ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.

8 mars, 2023

1 mars – en dag att uppmärksamma

Enligt Europakonventionen och den svenska diskrimineringslagen får ingen människa diskrimineras. Ändå vet vi att det förekommer, skriver företrädare för Byrån mot diskriminering i Östergötland.

1 mars, 2023